Komentarze giełdowe Jacka Borawskiego, analityka Domu Maklerskiego Banku BPS
Jacek Borawski
RSS


Kategorie: Wszystkie | Komentarze
RSS
czwartek, 28 lutego 2013

wersja classic

korona szwedzka, real brazylijski i rubel na czele

złoty w środku stawki - jen nadal na dnie, ale....

 

wersja minispeed

jen na topie oraz dolar amerykański i indyjska rupia

najgorszy forint, złotówka też cienko

 

13:00, borawski.jacek
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 25 lutego 2013

Około miesiąca temu mieliśmy mały jubileusz. Indeks Wig był notowany po raz 5000. Łezka w oku się kręci, bo kiedy zaczynałem przygodę z giełdą, innego indeksu w naszym kraju nie było. Dwadzieścia kilka lat za nami, postanowiłem przyjrzeć się z bliska co pokazuje indeks Wig. Za cezurę przyjąłem szczyt z 3 stycznia czyli upłynęło 36 sesji. Od szczytu tego dnia Wig spadł -4,89%. Zachęcony dalszymi poszukiwaniami policzyłem średnią stopę zwrotu dla wszystkich spółek notowanych na GPW albo prawie wszystkich.

Okazało się że po osiągnięciu maksimum w dniu 3 stycznia spółki notowane na GPW średnio wzrosły o 3,46%. Zaczęło mnie to mocniej interesować. Zadałem sobie pytanie, co w zasadzie w takim razie reprezentuje ten indeks? W dalszym ciągu przefiltrowałem przez średni obrót liczony z 60 sesji. I oto dalsze wyniki:

Efekt moich nieudolnych pomiarów? Wig upodabnia się do zachowania 36 walorów, większość to spółki z Wig20. Do tego dochodzi kilkanaście walorów z mWig40 i koniec. Wracam więc do pytania, co tak naprawdę odzwierciedla indeks Wig? Odpowiedź wydaje się na tę chwilę dość banalna. Ano, nic nie odzwierciedla.

Może po prostu jest tylko i wyłącznie reliktem minionej epoki, gdzie na naszej giełdzie było notowanych kilkadziesiąt spółek.

A na koniec zagadka.

Znajdź różnice :)

pozdrawiam

09:13, borawski.jacek
Link Komentarze (19) »

czyli co tam Panie w trendach słychać...

 

08:51, borawski.jacek
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4