Komentarze giełdowe Jacka Borawskiego, analityka Domu Maklerskiego Banku BPS
Jacek Borawski
RSS


Kategorie: Wszystkie | Komentarze
RSS
piątek, 12 lutego 2016

 

                                                                           

Październik? To jeden z najbardziej niebezpiecznych miesięcy do inwestowania na giełdzie. Pozostałe to lipiec, styczeń, wrzesień, kwiecień, listopad, maj, marzec, czerwiec, grudzień, sierpień i luty – Mark Twain

 


Wig20 (7) – ACP, ENA, EUR, OPL, PEO, PGE, TPE  

 

mWig40 (4) – BHW, EMP, GTC, TRK

Swig80 (8) - ATC, LVC, MDS, PND, RFK, ROB, STX, VST

 

inne (12) – 


 

Bonus: 

In – ENA, PEO, TPE

Out -

żk – żółta kartka

09:33, borawski.jacek
Link Komentarze (5) »
czwartek, 11 lutego 2016

Inwestorzy uwielbiają zarabiać. I nienawidzą tracić. W końcu po to otwiera się rachunki maklerskie, by być bogatymi i niezależnymi finansowo. A jak ten wyimaginowany przeciętny inwestor chciałby zarabiać ? Według mnie idea jest prosta : najlepiej by było (trzy ważne słowa) Dużo Szybko i Bezpiecznie.

                                                  

 

Spróbujmy zatem odpowiedzieć na pytanie : czy jest jakakolwiek działalność biznesowa (niegiełdowa), która zawiera te trzy słowa. Ciężko będzie zapewne znaleźć. Handel Bronią, narkotykami, Poker, Ruleta ? Zapewne Dużo i Szybko, ale czy na pewno bezpiecznie?

Aby biznes (gra) miał(a) sens potrzeba tylko usunąć jeden z tych trzech członów i już można startować.

Skoro i na giełdzie nie da się Dużo Szybko i Bezpiecznie spróbujmy usunąć na początek jeden człon np. Dużo  a zatem : Szybko i Bezpiecznie.

 

Jeśli wybierzemy te dwa człony będzie to oznaczać że zarobić się da, tyle, że MAŁO.

Z czym mi się to kojarzy ? Przede wszystkim ze skalpowaniem i dużą dźwignią. Pierwsza myśl jaka mi przychodzi do głowy to FOREX.

Na początek ustalmy że jeśli już wybieramy słowo : Bezpiecznie - to za tym musi zawsze stać ochrona kapitału (zarządzanie ryzykiem : zarządzanie kapitałem i stopy) oraz (lubię tę formułkę) z trendem. Nie da się ukryć, że z trendem zawsze da się zarobić więcej i pewniej niż przeciwko niemu, choć w swoim życiu znałem kilku którym się to udało.

Przykłady: na Szybko i Bezpiecznie.

Tu zastosowałem prosty i nieskomplikowany system inwestycyjny :

Otwieramy długą na wybicie maksimum z poprzedniego dnia lub krótką na wybicie minimum z poprzedniego dnia niezwłocznie. Slajdy zawierają wykres 5-minutowy Eurodolara z ostatnich dwóch tygodni.

 

„Łapiemy” 15 pipsów z ryzykiem 10.  Wydaje się, że przy spokojnym zarządzaniu kapitałem np. 0,5% straty na transakcji na kapitale trudno byłoby na to zbankrutować.

 

 

 

 Ostatnia transakcja jak widać nieudana.

 

Na końcu dodam, że nie stosuję tego systemu, choć w wolnej chwili mógłbym go dokładnie przetestować. Test to ważne słowo – nie wyobrażam sobie inwestowania swoich ciężko zarobionych pieniędzy przy użyciu jakiejkolwiek techniki przy dokonaniu reprezentatywnego testu. I to nie kilku czy kilkunastu transakcji w jednym okresie ale kilkuset w różnych okresach rynku. Jeżeli ktoś dokonuje transakcji na instrumentach 5-min dobrze wiedzieć jak one chodzą rano jak w południe a jak po południu. Czyli pora dnia na transakcję jest tu (jak wiele zmiennych w teście) kluczowa.

 

Czas na Dużo i Szybko

Tu będzie kłopot ponieważ inwestowanie jako że czynność niebezpieczna w moim przypadku MUSI zawierać element bezpieczeństwa. Stąd tę strategię Dużo Szybko i Niebezpiecznie chętnie wyrzucam na śmietnik. Jednakże rozumiem, że niebezpieczne (w drodze wyjątku) będzie oznaczać zwiększony współczynnik zysku do ryzyka jak też ryzyko (stop zawsze musi być) znacząco przekracza nasze wcześniej ustalone  poziomy 

Otwieramy pozycję na kontraktach na S&P500 na wybicie podwójnego wsparcia z jednoczesnym ustawieniem stopa na maksimum range’u. Ryzyko przekracza 30 pkt. Jeśli w naszej strategii maksymalny stop wynosi circa 5 pkt. to całość już podchodzi pod niebezpiecznie. Również taka sytuacja ma miejsce gdy akceptujemy poziom stopa wcześniej prowadzony ale pozycja jest znacząco zwiększona.

Trailing prowadzimy uwzględniając pierwszą korektę (niebieski prostokąt) i zakładamy że JEDNORAZOWO korekta może być większa (czerwony) gdy po wybiciu nowego dołka nie zgadzamy się na ruch przeciwko naszej pozycji większy niż czerwony prostokąt (wydłużona korekta). W ten sposób zamkniemy pozycję w miejscu zaznaczonym fioletową strzałką.

 

 

 

Czas na Dużo i Bezpiecznie

 

To jest możliwe, ale niestety nie będzie to trwało szybko. Czyli musimy pogodzić się z tym że proces wzbogacenia będzie mocno wydłużony w czasie. Jakie techniki w to wchodzą ? W ten segment chętnie wrzucam wszelkie inwestycje bez dźwigni z trendem lub na przednówku trendu, oczywiście dla każdej transakcji prowadzony logiczny trailing stop.

Ktoś zapyta czy na tej jednej transakcji da się dużo zarobić ?

 

Odpowiem : Oczywiście nie – ale taka strategia z pewnością po kilkudziesięciu transakcjach przez kilka lat będzie miała duże szanse powodzenia – i to przy założeniu że nie będziemy po drodze zysków konsumować.

Można zadać pytanie : Dlaczego tak wielu inwestorom się nie udaje. To proste, przeciętny inwestor jest leniwy, lubi drogę na skróty. łamie zasady lub w ogóle ich nie posiada. Myśli życzeniowo : chcę, chcę, chcę - zamiast zadbać o samodoskonalenie. Efekt końcowy - mamy, nawet tu na GPW - wielu dawców uzależnionych od koniunktury, której jak wiadomo w ostatnim okresie nie ma.  

Trzy magiczne słowa : my inwestorzy wzdychamy do nich ale lepiej o nich zapomnijmy – do inwestowania potrzebne będą nam dwa :

i z pewnością nie będzie to : Kocham Cię.

11:04, borawski.jacek
Link Komentarze (42) »
piątek, 05 lutego 2016

                                                                     

                                                                         Zastanowił się Pan,  że tak powiem ?

                                                                                "Brunet Wieczorową Porą"

 

 

Wig20 (4) – ACP, EUR, OPL, PGE  

 mWig40 (4)BHW, EMP, GTC, TRK

Swig80 (8) - ATC, LVC, MDS, PND, RFK, ROB, STX, VST

inne (12) – 

 

Bonus: 

In – PGE, BHW,

Out - 

żk – żółta kartka

00:10, borawski.jacek
Link Komentarze (77) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 263